Haber Haberleri

  Ana Sayfa » Haber » SUAT KILIÇ HAKKINDA ŞOK İDDİA
example1
               
16 Mart 2012 Cuma 18:15:18 

SUAT KILIÇ HAKKINDA ŞOK İDDİA


CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’den AKP’li Bakan Suat Kılıç hakkında ağır iddia: “Kılıç’ın eşi belediye kuruyuşunda yönetim kurulu üyesi ve Kılıç Ankara’da değeri birkaç yıl içinde yüzlerce milyarı bulacak iki tarihi evi satın saldı.” 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Ankara'da restore edilen tarihi evlerin bulunduğu Hamamönü'nde iki taşınmaz satın almasının siyasi ahlaka aykırı olduğunu ileri sürdü.

CHP'li Gök, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'la ilgili iddialarda bulundu.

Bakan Suat Kılıç'ın eşinin Ankara Belso'da çalışıp çalışmadığıyla ilgili Meclis Başkanlığı'na bir soru önergesi verdiğini ancak buna yanıt alamadığını anlatan Gök, gazetecilere Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Belso'nun bir karar örneğini dağıttı.

Gök, "Bu karara göre Kılıç'ın eşi Melike Nur Kılıç Belso'da Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Bu Bakan-belediye ilişkilerini gösteriyor. Çalışmak ayıp değil, ama bu şirketlerde yönetim kurulu üyesi olmak için sınav yapılmaz, bilgi beceri ile girilmez. Belediye başkanının işaret ettiği kişiler belediye şirketlerinde görev yapar. 'Bu etik bir davranış mıdır' diye tekrar soruyorum. Umuyorum Sayın Bakan da etik bulmayarak gereğini yapacaktır" dedi.

Hamamönü'nden bakana iki taşınmaz alındı

Gök, Altındağ Belediyesi'nin Hamamönü bölgesinde birkaç yıldır tarihi evlerin restorasyonu için yapılan çalışmalarla ilgili de iddialarda bulundu. Restorasyon çalışması kapsamında değer artışları yüz milyar liraları bulacak bölgede Bakan Suat Kılıç'ın iki taşınmaz aldığını anlatan Gök şunları söyledi:

"Altındağ Belediyesi'nin tapu hareketliğinde son yıllarda artış var. Evlerin restorasyonu yapılmadan önce düşük fiyatlara alındığını, şu anda da restorasyonu yapılan evlerin fiyatlarının 10-20 kat arttığını tespit ettik. Bununla ilgili soru önergeme yanıt verilmedi. Ancak elimdeki tapu örneğine göre Bakan Kılıç'ın 29 Nisan 2009 tarihinde 2 tane gayrimenkul aldığını saptamış durumdayız."

Tapu kaydını basın mensuplarına gösteren Gök, Bakan Kılıç'a seslenerek şöyle devam etti:

"Sayın Bakan kendi partinize mensup belediyenin restorasyon çalışmasını yaptığı alanda bir tanesi 25 bin lira, diğeri 2 bin 500 liralık hisseyi satın almanız siyasetçi etiği, ahlakı ile bağdaşır mı? Bu evlerin şu anki fiyatları 300 bin liralarla ifade ediliyor. Siyasetçiler bu işlerden ellerini çekmeli. Altındağ Belediyesi'nin yaptığı çalışmadan elde edilen değer artışını bir Bakan'ın bu şekilde değerlendirmemesi gerek."

Bakan'ın vekalet verdiği kişi tarihi alanları koruma şefi

CHP'li Gök, Bakan Kılıç'ın bu alımı yapması için vekalet verdiğini kişinin görevinin de bu satış kadar ürkütücü ve vahim bir durum olduğunu söyledi. Bakan Kılıç'ın tapu işlemleri için vekalet verdiği kişi olan Alparslan Ekici'nin Altındağ Belediyesi Tarihi Alanları Koruma Şube Şefi olduğunu söyleyen Gök, "Böyle bir garabet, etik olmayan ilişkiler zinciri nasıl açıklanacak? Altındağ Belediyesi tarihi korumak için restorasyon yapacak, restorasyon öncesi ve sonrası evlerin fiyatlarının ne olacağı belli olacak. Tarihi alanları korumakla görevli şube şefi de vekaletname ile bakana buradan yer alacak. Toplum bunları kaldırmaz. Bunlar etik olmayan işlerdir. Bu siyasetçi-bürokrat, belediye-iktidar ilişkilerinin nasıl paylaşıldığının tipik örneğidir" dedi.

Bakana istifa çağrısı

"Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç derhal istifa etmelidir" çağrısı yapan CHP'li Gök, "İstifa etmeyecekse kamuoyuna ciddi, inandırıcı açıklamalar yapmalı. Altındağ Belediyesi'nden vekalet verdiği kişiyle ilgili ilişkisini, neden vekalet verdiğini, bu kişinin görevinden doğan sorumluluğunu ve bu evlere olan ihtiyacını niçin aldığını bakan kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bakanı kınıyorum. İktidar belediye bürokrasi ilişkileri kullanılarak hiçbir siyasetçi kendisine menfaat sağlamayı aklının ucundan dahi geçirmemeli" dedi.

Ulusalpost

Bu haberi nasıl buldunuz :
0 ziyaretçiden ortalama 0 puan.
Bu haber 1389 defa okundu
HAKAN ŞÜKÜR İFADE VERDİ
ÇUHADAR 360’DA...
Paylaş :     Arkadaşına Öner

  Diğer Haber HaberleriEn Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Kansere iyi geliyorm...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/haber_oku.php on line 369