SANATA VE SANATÇIYA SAYGI..


İBRAHİM BAKIR

 Sizlere bu hafta biraz medya ve sanat camiasından bahsetmet istiyorum. Tarihin her safhasında görüldüğü gibi tanınmak taktir görmek devamlı cazip gelmiştir insanlara. Günümüzde de bu durum aynı hatta özellikle sosyal medya, iletişim araçlarının gereğinden fazla yaygınlaşması bu durumu daha da kolaylaştırıyor diyebilirim. 

  Ancan her şeyde olduğu gibi sanat camiasının ve medya sektörürün(özellikle radyo ve uydu tv kanalı emekçileri) kendine göre bazı sıkıntıları var tabi. Özellikle icracılarına! 

   Malesef olmuş, olmamış kavramı burda da geçerli. Belli bir yere gelebilmiş toplum da icra ettiği sanatı ile kabul görmüş arkadaşlar biraz daha anlaşılabiliniyorlar. Belki de amacına ulaşılmışlığın verdiği rahatlıktan da olabilir. Biz bunlara "olmuş" diyoruz. Ah bide olmamışlar!!!!

 Görülen bu vaka bazen çok tehlikeli olabiliyorlar inanın. Mesela onu tanımanız gerekir, tanımadığınız da, bir anda hırçınlaşa bilir. Ona insan üstü bir saygı duyulmalı, konuştuğun da herkes onu nefes almadan dinlemeli, kayıtsız şartsız söylediği her söz, en doğru kabul edilmelidir. Bazen durum öyle enteresan bir hal alır ki; doğa da olmayan bir yaratığa dönüşebilir bu canlı. En yakışıklı/güzel, odur. En güzel kıyafetleri o giymeli, en iyi evde oturmalı, en iyi otomobile o binmeli. Aşk ahayatı sonsuz olmalı, herkes onu seçmeli, o sadece hoşuna gidene lütfetmelidir. Kimler kimler ona kur yapmış, o yüz bile vermemiştir. Ve en çok onun önü kesilmiştir. Hak ettiği yerde olmaması, onun yetenekleri, kişiliği karakteri ile alakalı değil, hep hakkının yendiği içindir. Ürettikleri tek şey, başarılı birine hiç keşfedilmemiş eleştiriler bulmaktır. Gayret etmedikleri, para harcamadıkları, emek sarfetmedikleri sürece her türlü yeniliğe açıktırlar mesela. Dünyanın onların etrafın da döndüklerine, iliklerine kadar inanmışlardır. Sosyal medya da ki üç yorum, beş beyeni, onları dünya starı yaptığına inanırlar. İşin mutfağın dan gelmiş, sanatın gerçek sahiplerine; yani bunların arkalarını toplayan insanları hiç sevmezler, zaten gereksizdir o insanlar. Hiç bişeyden anlamazlar, anlayandan çok konuşurlar. Üç kuruş masraf ederler, üç trilyonluk hava atarlar. 

 İnanın abartmıyorum uyuşturucunun tedavisi var bunların yok....

 Tabi ki hepsini bir tutmuyorum, %000001 doğru düzgün işler yapan, sırasını bekleyen, emek veren kardeşlerimiz yok değil hani. O kardeşlerimizi tenzih ediyoruz. :)) 

 Sizleri seviyorum 

 İBRAHİM BAKIR.

 


12 Temmuz 2017 Çarşamba 15:41:05
656 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Faydalari saymakla b...Warning: mysql_close(): 4 is not a valid MySQL-Link resource in /home/habercad/public_html/yazi.php on line 154