MUTLAK MUTLULUK


İNCİLAY ÖZDEMİR

İncilay ÖZDEMİR

 Bizler yaptığımız eylemleri mutlu olmak amacıyla yaparız. Mutluluğa, felsefi, kültürel, sosyolojik açıdan farklı bakış açılarına göre şekillenecek yollardan ulaşılabilir. İnsan mutluluğunu, vicdan hürriyetiyle, iradesiyle seçebildiğinde , mutluluk bireyde vücut bulabilir. İnsan, bireysel olduğu gibi toplumsal varlıktır da.

 Yaşadığımız topluma baktığımızda hastalıkların, yoksullukların, güçlünün güçsüzü ezdiği adaletsizliklerin, hak ihlallerinin, şiddetin fazlasıyla var olduğunu görüyoruz. Toplumsal değişimler, sosyal olaylar, gelişmeler ya da yozlaşmalar, ister istemez bireylerin ruhsal, zihinsel, fiziksel hallerini etkiler. Hal böyle iken, birey mutluluğunu toplumdan bağımsız bir başına gerçekleştiremez.

 Yaşamsal işleyişin, herkese göre sağlanması için, bireysel ve toplumsal çıkarların örtüşmesi gerekmektedir. Bireyin yalnızca kendini mutlu etme çabaları, bir bencilin ego girdabında yitip gitmesinden başka bir işe yaramaz. İyilik içinde sevgiyi şefkati barındırır. kötülük ise hem yapan kişiye , hem de topluma eninde sonunda büyük zarar verir. İyilerin aktif olması, bu davranışlarında dirençli olmaları , toplumsal mutluluk için kaçınılmazdır. 

Farabi nin felsefesinin odak noktasında, iyi kavramı vardır. İnsanlar en yüksek iyiyi elde edebilmek için, şehirler kurarlar, yardımlaşırlar. Gerçek iyiye en yakın olanlar, en mutlu olanlardır.

Dünyada herkes bilir ki, sevgi, kardeşlik, dayanışma ve erdem duygularının, huzur ve mutluluk için gerekli olduğunu. Ama ne var ki, bencillik, kibir gibi insanı aşağı çeken duygular yüzünden, mutsuzluğa sebep olabilecek kötülükler yaşanmaktadır. 

Yaşamak demek, kozmik yapının bütünün parçası olmaktır. mutluluğu ahlak yapısından ayrı düşünemeyiz. Ahlaken iyi yaşamak, bütün insanlarca kabul gören idealdir. Güzel ahlak sayesinde bireyler, toplumsal gelişmeler göstererek, huzura ererler. Öyle ki huzur, varılabilecek en güzel mekandır. 

İnsanların, yaşadıkları ortamda empati kurarak, yararlı işler yapıp, ürettiklerini sevgiyle, paylaşarak toplumsal dayanışma içerisinde yaşaması, bizi mutlak mutluluğa götürecektir.

 

 


01 Haziran 2018 Cuma 17:36:22
2127 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Ayca,kollari sivadi...