SİZCE GENEL AF İLAN EDİLMELİ Mİ?


Cesim DEMİRBEY

Cesim DEMİRBEY

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Bahçeli’nin söylemleri ile başlayan af konusu, ülke gündemindeki yerini önemle almaktadır. Son zamanlarda sık sık yaşanan taciz, tecavüz ve çocuk istismarı gibi üzücü olaylar, genel af konusunu tartışmaya açmıştır. Acaba genel affın çıkması insanların suç işleme duygusunu arttır mı veya suç işlemeye teşvik ettirir mi gibi sorular kafa karıştırmış ve tartışma ortamı yaratmıştır…

 Kimilerine göre ise genel affın çıkması, bireylerin ruhsal durumunu düzeltip aile birliğini sağlayacaktır. Şu kaçınılmaz bir gerçektir ki genel affın çıkmasının toplum üzerinde olumlu olumsuz yansımaları mutlaka olacaktır.

 Genel affın her suçu kapsamaması gerekir. Yukarıda saydığımız taciz, tecavüz, terör ve çocuk istismarı gibi suçların kesinlikle affı olmamalıdır. Bu suçlarda taviz verilmesi toplumumuzda yozlaşmaya yol açabilir…

Bu ağır suçları işleyen suçluların en ağır biçimde cezalandırılması, hatta idam cezasının bunlara uygulanması gerekir. Aksi taktirde suç oranının artması ve her gün yeni vakaların görülmesi kaçınılmaz olabilir.

Genel affın çıkması ya da çıkmaması tartışması, anlaşılan ülke gündemini epey bir meşgul edecek. Zaman bize ne gösterir hep birlikte göreceğiz.

 


02 Ağustos 2018 Perşembe 23:34:23
1614 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Bu film cok konusula...