EKONOMİK KRİZ Mİ, YOKSA TRUMP KRİZİ Mİ?


Cesim DEMİRBEY

     Cesim DEMİRBEY

     Son günlerde ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve ABD ile yaşanan siyasi atışmaların başlıca nedeni, Trump’ın krizi körükleyen hadsiz ve kendini bilmez davranışlarıdır. Maalesef ABD gibi büyük bir ulusun kaderinin Trump gibi bir insanın eline teslim edilmesi, küresel çapta büyük bir ekonomik krizi tetiklemektedir. Ayrıca Trump’ın her önüne gelen ülkeyi istediği şekilde tehdit etmesi, küresel boyutta bir savaş ihtimalini güçlendirmiştir.

     Ülkemizin yaşanan bu krizden kurtulmasının yolu, birlik ve beraberlik içinde emperyalizme karşı tek yumruk olmaktan geçer. Bu sebeple iktidar muhalefet demeden bize karşı ekonomik savaş açan emperyalist güçlere karşı birleşmeliyiz. Ayrıca ABD’nin incirlik dahil tüm üsleri kapatılmalı, gümrük vergileri artırılmalı ve ABD’ye sert bir şekilde rest çekilmelidir. Çünkü taviz tavizi doğurabilir. Bir papazı bahane eden bir ülkeden ne dost olur ne de saygı duyulacak bir müttefik olur. 

      Ekonomik kriz tehdidi için alınabilecek başka önemli bir tedbir ise, israfı önlemektir. Kamu kurumlarındaki israf azaltılmalı ve halkın israf konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca üretim artırılmalı ve ekonomi üzerinde yük olan Suriyeli ve yabancı uyruklu göçmenlerin kademeli olarak ülkeden çıkarılması gerekir. Çalışmayan, aktif olmayan ve sadece ekonomiyi eriten Suriyeli göçmenlerin ülkemizden çıkarılması önemli bir adım olacaktır. Bunların dışında ihracatımızın ithalatımızı aşması ve dış fazla vermemiz için tarım, hayvancılık ve sanayi sektörüne ağırlık verilmelidir.

      Zaman bize ne gösterir ve bu krizden nasıl çıkarız hep birlikte izleyip göreceğiz…

 


14 Ağustos 2018 Salı 14:14:58
891 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Bu film cok konusula...