Akıllı Telefon Bağımlılığı


Cesim DEMİRBEY

Cesim DEMİRBEY

            Akıllı telefonlar bireylerin iş hayatında, günlük yaşantılarında amaçlarının gerçekleşmesi ve hedeflere ulaşma doğrultusunda kullanıldığı zaman faydalı olabilmektedir. Akıllı telefonların kişileri sosyal medyayla gereğinden fazla içli dışlı yapması, bireyleri akıllı telefonlara karşı bağımlı kılabilmektedir. Akıllı telefon bağımlılığının psikolojik hasarlara yol açarak etkilediği en önemli kesimin, gençler olduğu söylenebilir. Özellikle son zamanlarda gençler arasında hızla yayılan nomofobi(akıllı telefonu kaybetme korkusu), gençleri akıllı telefona bağlamıştır. Hatta şunu da diyebiliriz, maalesef akıllı telefonlar madde bağımlılığı kadar tehlikeli olmaya başlamıştır. Son zamanlarda akıllı telefonlara dalma sonucu yaşanan trafik kazaları ve bunların neticesinde gerçekleşen ölümler, akıllı telefon bağımlılığının en bariz örneğidir.

         Akıllı telefon bağımlılığından korunmak ve çocuklarımızı korumak için, aile içi ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Anne ve babalar çocukları ile daha fazla vakit geçirmeye bakmalıdır. Öyle ki çocuğun akıllı telefona girecek vakti bile kalmasın. Tabi öncelikle anne ve babaların bu bağımlılıktan kurtulmaları gerekir. Eve geldiğimiz zaman hemen telefona sarılacağımıza çocuklarımıza sarılıp onların sorunları ile uğraşmalıyız. 

             Akıllı telefon bağımlılığı ileride büyük sıkıntılara yol açabilecek kadar tehlikeli ve tedbiri alınması gereken bir toplumsal sorundur. Bu sorunu çözmek için akıllı telefonların faydalı yönleri anlatılmalı ve kullanılmalı, zararlı taraflarından kesinlikle uzak durulmalıdır.

 


16 Ekim 2018 Salı 17:24:58
669 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Bu film cok konusula...