GENÇLERİMİZ NEDEN ZEHİRLENİYOR?


Cesim DEMİRBEY

Cesim DEMİRBEY

Son zamanlarda sigara başta olmak üzere gençlerimizde hızla artan uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, bizi kara kara düşündürmektedir. Aslında bu bağımlılıkların artmasının en önemli nedeni özentidir diyebiliriz. Gençlerimizin dizi izlerken önemli bir aktörün sigara veya alkol kullanması onlar için çok sakıncalı bir örnektir. Herkes Kurtlar vadisinin ilk çıktığı yılları hatırlar. Orada Polat Alemdar’ın sigarayı ağzında zevkle tüttürmesi, o yıllarda binlerce gencimizin sigaraya başlamasına neden olmuştu. Ayrıca dizi ve filmlerde sık sık uyuşturucunun gösterilmesi, gençlerimizin zihnine işleyen etkili subliminal mesajlardan olmuştur. Bu sorunu kökten çözmenin yolu, gençlerimizi aile içinde daha fazla sosyalleştirerek meşguliyetlerini arttırmaktır. Anne ve babaların çocuklarına daha fazla vakit ayırması iyi bir çözüm olabilir.

Başka bir konuya daha değinmek isterim. Gençlerimizin okul içinde ve dışında rahat hareket etmeleri kısıtlanmalıdır. Okul dışında  özellikle kafelerde sigaranın çok rahat içilmesi engellenmeli ve sigara satılması yasaklanmalıdır.Bu yüzden Kafelerin denetimi arttırılmalıdır. Okul dışına gelirsek eğer, buranın en tehlikeli unsuru olan uyuşturucu ve bonzai satımının engellenmesi gerekir. Polisin güvenlik önlemlerini arttırarak uyuşturucu satışı yapanları yakalaması önemli bir durumdur. Daha sonra da uyuşturucu satanların en ağır biçimde cezalandırılması gerekmektedir.Caydırıcı cezaların arttırılması uyuşturucu satışı yapanlar üzerinde önemli bir baskı oluşturabilir.

Son olarak şunu belirtmek isterim. Sokakta kötü bir durumda gördüğümüz gençlerimize sırtımızı dönmeyelim. Onların elinden tutup yaptığı alışkanlığın kötü bir şey olduğunu onlara anlatalım. Şunu söylemeyelim lütfen: ‘’aman ya bana ne annesi babası ilgilensin ya da sokak çocuğu ise devlet ilgilensin’’ demiyelim. Kendi çocuğumuz gibi o geçlere sahip çıkalım. Unutulmamalıdır ki gençlerimiz geleceğimizdir. Geleceğimizi kirletmeyelim…

 


30 Ekim 2018 Salı 00:14:54
1824 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Volkswagen arena’da...