BU ÜLKEDE KADIN OLMAK ZOR… HADİ ORDAN!


MİR MURAT DEMİR

Ülkem, güzel ülkem, algılaması zayıf insanım, kadının her aşamada zorluklar, sıkıntılar içinde olduğu gerçekler de yaşarken, bunun farkında olan erkeklerin vay haline. Hayatın çok yerinde erkek olma halinden bir üstünlük, öncelik, haklılık beklemeksizin erkek cinsiyetinin yanında adam olma çabasın da bir nüfus var.

 

Erkektir, cinsiyetinden memnundur, arayışı, eğilimi yoktur, üstüne üstlük bir de ‘’ADAM’’ olma mücadelesinin tam göbeğindedir. Kendi durumundan kaynaklanan her sorun ve sıkıntıyı ikinci planda görmeyi hasleti gereği önemli bulur. Kadın serzenişlerini haklı bulur, birçok mücadelelerinde fikir birliği içindedir, destek vermektedir. Mücadele edilirken suçlanan yine kendi cinsi, cinsiyetidir. Kadınlarımızın bu haklı serzenişlerini göz ardı etmeden bu gerçeği doğru görmek, doğru algılamak zorunluluğumuz vardır. Yetişen yeni nesilde bu kenara sıkışmış haldeki erkek nüfusu hızla çoğalmaktadır. Hani, demem o ki, erkek ya da kadın, cinsiyeti bir yana bırakıp etik dışı tüm sorunlarda birlikteyiz, insan hayatına kasıt, insana taciz konusunda verilen mücadelede müdahiliz, biz erkeğiz diye cinsiyet farkıyla saçmalıkların arkasına sığınıp hiçbir önceliğe, hiçbir pozitif farka razı değiliz. Biz erkek olsak, nasılsa uygulanmakta olan kazanımlar var, vaatler var diye akıl dışı hiçbir uygulamanın destekçisi ve tarafı olamayız.

 

Kadın cinsiyeti üzerinde genelleme yapsanız dahi, erkekler üzerinde sadece cinsiyetten yola çıkmayın, milyonda birleri dahi dışlamayın. İyi ve kötü ayırımı yapın, doğru ve yanlış ayırımı yapın. Sabır ve akılla olaylara geniş açıdan bakıp bu hezeyan hallerinde hoş görülmeniz mümkün olmakla birlikte ‘’HADİ ORDAN’’ durumuna düşmeyin.

 

Gelişmenin, anlaşmanın, yeniliklerin, devrimlerin bir süreci vardır. Yeni uygulamaların hayata geçirişlerin de, dönem dönem sızlanmalar, karşı çabalar olacaktır. Akıl temelinde, iyiye, doğruya gidişte kişiden ekibe, ekipten gruba, gruplardan topluluğa, tek sese gitme hali budur, böyle gerçekleşir. Süreç yaşanırken her zorluğu öngörme halinde olacağız, kızlı erkekli, el ele, omuz omuza bu mücadelenin eşit neferleriyiz. Cumhuriyet kuruluş yıllarını okudunuz, izlediniz. Erkek kadın olmadan, kadında erkek olmadan her yolda, her meselede eksiktir, eksik kalır. Desinler, farklı görsünler, yanlış kıstaslarla kendilerini aldatmaya devam etsinler. Bilimin ışığı, aklımızın kılavuzluğunda daha iyi bir dünya, daha iyi bir nesil için, kimse kimsenin cinsiyetini görmesin, uzat elini…

 

Mir Murat Demir

 


17 Mart 2020 Salı 16:29:59
1841 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Platform projesi olu...