ZAFER BİZİM OLACAK


MİR MURAT DEMİR

Kendi gücünü biliyorsan zafer ihtimali yüzde ellidir. Düşman gücünü biliyorsan zafer ihtimali yine yüzde ellidir. Kendi ve düşman gücüne vakıfsan, ezberlerden uzak topyekûn mücadele içine girmiş, yüzünü akılcı, bilimsel verilere dönmüşsen, zafer yüzde yüzdür, kesindir. Zafer böylesi kesin bir hal almışken dahi mücadele safhasında illaki kayıplar olacaktır. Zafer ve başarıyı eşleştirme durumu ise en az kayıp, zarar ile aşabilme azmidir.

“Kabullenilmiş çaresizlik” formatından sıyrılıp, tıp bilimi, bilimsel neden ve gerekçelerle yola çıkmışsak, halkımız istisnasız öneri ve gerekliliklere uyum sağlıyorsa, umut ve sabırla direnmeye devam edeceğiz, zafer bayrağını yaşama tutunarak, sağlığımızı muhafaza ederek yıllara dair koca bir ömrün tepesine dikeceğiz.

Önlemlerimiz az gecikmeli de olsa hayatlarımıza giriyor, uygulayıp hassasiyetle takibinde olacağız. Maskeyle gezmek, sosyal mesafe uzaklığını korumak, otomobillerimizde ki emniyet kemeri gibidir, dileriz ki emniyet kemerinin kurtarıcılığına hiç gerek kalmasın.

Ezberlere hayır, dogma bilgilere, geleneksel yapılanmalara, inanmalara hayır, bilim adamlarımız, sağlık çalışanlarımız, covit- 19 adlı virüs ile insan için zararları ve etkileri konusun da her saat çalışmalar yapıp, yeni ve güncel bilgileri üretiyorlar. Olumsuz etkilerini yok etmenin en doğru yolu, enfekte olmamak için sayısını yavaşlatmak, durdurmak, azalması sürecini başlatmak için izole olmak değil mi? 

Karamsarlık yok, kötümser düşünme şekli hiç yok, farkındalık içinde sabırla ve umutla hareket etme, bekleme hali var. Beklemek, hiçbir şey yapmadan sağlıkla beklemek dahi bazı hallerde, bu türden mikrobik yayılma hallerinde en önemli ve doğru karar. Bizler beklerken çokça bilim adamımız, doktorlarımız, sağlıkçı çalışan insanlarımız, ülkemizde ve dünyamız da araştırma ve en doğru, makul sonuçları bulma çabasında, minnettarız.

Tam da çaresizliğimizle izole olup evimizde bekleyelim mi? sorusunu ben kendime sormadım, sizde kendinizi bunalıma sevk edip sormayın. Ne tür imkanlara sahipseniz, telefon, internet ve aklıma gelmeyen her iletişim aracı, çevrenize sinerji ile olumlu umut içeren mesajlar iletin. Virüsle savaş yaparken barış ve iyilik için yarış halinde, iyilik halkasının içinde olmaya gayret edelim.

Din istismarı, yalan dolan, gevelemeler, dikta ve dayatmalar zerre faydası olmayan girişimler. Akıl var, irade var, etik kurallar ve davranış halleri, yaklaşım halleri var ki, tüm dünya halkları ayakta alkış tutar. İyi ol, iyi halkamızı genişletelim ve iyi halkanın içinde yerimizi alalım, sabır ve umutla, zafer bizim, zafer iyi insanların olacak.

Mir Murat Demir

 


07 Nisan 2020 Salı 18:14:35
1130 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

SikÂyetine devam ett...