KALP GÜZELLİĞİ


MİR MURAT DEMİR

Kalp, soyut tanımı, yürek deriz biz ona. Metabolizmamızın çalışmasında ki önemli bir organımız. İnsani, vicdani duygularımızın var olmasını, mesafe kat etmesini sağlayan soyut sahip olduğumuz değerler ise yüreğimizde.

 

Bu gün ‘Mahsun Kırmızıgül‘ ün yazıp yönettiği ‘’Mucize’’ adlı sinema filmini seyrettim. Film benden tam not aldı. Yazılar yazmaya çalışmamla birlikte, kendime yazar diyemem, şiirler yazmam şairlik iddiamı ortaya çıkarmaz, mucize filmini izledim, sadece bu film kaynaklı yazımı kaleme almam benim film eleştirmeni gibi tarifinize de sebep olmamalı. Üç yıldan fazla oldu babamı hakka uğurlayalı, babam uzun yıllar taşra köylerde öğretmenlik yapmış köy enstitülü bir öğretmendi. Bu filmin eşdeğer bulduğum yanlarından birisi de belki bu yanıydı. Bir insanın güzel yüreği ile imkânsıza yakını başarabileceğini, mucize sayılabilecek bir hadisenin gerçekleşmesine önemli katkı sağlayabileceğini ilk babamın öğretmenlik anılarını anlatışından hatırlarım.

 

Cumhuriyet temel kazanımları ile oluşan öğretmenlik bilinci nelere kâfi olmaz ki. Günümüzün temel sorunlarının başın da güvenlik, ekonomi, işsizlik gibi olguları sıralayabiliriz. Öğretim ve öğreten kişileri hep göz ardı ederiz. Eğitim anne ve babadan, yakın çevredeki kişilerden alınır. Öğretim sadece okullarda, kurumlarda, öğretmen ve öğretme becerisini geliştirmiş olanlardan. Eğitim, öğretim nerede, kim tarafından verilirse verilsin, siz eğitim ve öğretimi ne kadar iyi alır, algılarsanız, öğrendiklerinizi yüreğinizden geçirmedi iseniz başarılı olamazsınız. Başarılı olmak, çok para kazanmak, bazı mevkilere ulaşmak ise sorun yok, bunları gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizin kuralları ve uygulamaları maalesef bir zafiyet içindedir.

 

Mucize filminden bahsetmişken beni en etkileyen repliği yazmak isterim. Filmi izlediğiniz de çağrışım yapar diye bir düşünce içerisindeyim. Filmi izlerken, film izleme keyfinizi baltalamamak için uzak durma çabam var, farkındasınızdır. Film de kızını, hayat borcu edindiği kişiye ‘’oğlun var mı diye’’ sorduğun da aşağıdaki film konuşması yapılır;

 

-Benim oğlum sakat

--kalbi sakat olmasın

Filmi, doksan dakikalık filmi izlerken, etkilendiğim, uzun süre düşünmeye devam edeceğim bu kısa replik, filmi izledikten sonra altın da neleri kapsıyor, çok iyi anlayacak, yorumlayacaksınız.

Gelişmelere ve senaryoya tam girmenin, geniş açılı yorumlayabilmenin en iyi yolu ‘ Mucize 2 Aşk’ filmini de izleyip mucize aşkın süreç içinde ki kazanımlarını, mucizeyi keşfedebilir siniz.

 

Sinema filmlerinden dem tutmuşken, yerli sinema filmlerimizle ilgili şu yorumumu da aktarmak isterim. Film için dekor, çekim alanları, rol alan aktör ve aktrislerin çok şöhretli, popüler olmaları, önemli midir, evet önemlidir ama yeterli değildir. Sinema sektörümüz de yeni, farklı, yüreğimize ve aklımıza hitap eden, sahip olduğumuz bilgi dağarcığımızı dolduran, her noktasın da katkıları olan, emekçi sinemacıları kutluyorum.

 

Mir Murat Demir

 


21 Nisan 2020 Salı 18:33:05
1793 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Platform projesi olu...