VERGİ CEZASI!


MİR MURAT DEMİR

<< Zengin bir iş adamını bir gün kaçırdığı vergilerin hesabını vermesi için vergi dairesine çağırmışlar. Tabi adam tedirgin ne kadar az ceza yiyebileceğini düşünüp durmuş. En sonunda bu işlerde tecrübeli arkadaşının yanına gitmiş.

Ne olur bana akıl ver, yarın nasıl az ceza ile yırtarım. Arkadaşı: “Ne kadar eski yırtık eşyan varsa onu giy sana acır az ceza yazarlar.” Adam tatmin olmayıp farklı bir arkadaşına danışmış. Diğer arkadaşı da kendinden emin. Görünmesi için en şık kıyafetleri ile gitmesi gerektiğini söylemiş.

Halen tatmin olmayan adam, bilgeliği ile ünlü olan arkadaşının yanına giderek bu iki önerinin hangisini uygulaması gerektiğini öğrenmek istemiş.

Bilge adam kendisine küçük bir hikâye anlatmış: Yeni evlenecek kız kocasına nasıl güzel görünüp görünmeyeceğini öğrenmek istiyormuş. Bazı arkadaşları çok kapalı bir gelinlik yaptırmasını ve esrarengiz görünürse damadı daha çok etkileyeceğini söylemişler. Bazıları da çok açık bir gelinlikle, daha salonda iken damadın başını döndürmesini önermişler.

Zengin adam dayanamayıp sormuş. “Tamam, da sevgili dostum bunun benimle ne alakası var?” Bilge cevap vermiş. “Şöyle düşün dostum gelin ne giyerse giysin, akşam olacak şey değişmeyecektir.>>

Hikaye kurgu, ve siz de anladınız ki bu kurgu yapılırken ülkemiz şartları göz önüne alınmamış. Malumunuz kılık kıyafet ne derece etken olur bilmiyorum ama farklı sebep ve gerekçelerle milyonlarca tutarda ki ceza ve verginin kendisi dahi affa uğrayabiliyor.

Hiçbir gerekçe ve nedenin etkili olamadığı, ceza verilmişse uygulama gereği olan ülkeler, Demokrasi ve Hukuk Devleti olmanın tüm gereklerini gerçekleştirip, halkının hayatına sunanlardır. Bilim ve kültür sarmanın da, insan haklarına saygılı, gelişmekte olan değil, gelişmiş ülke olmanın sırrı da, ilk adımı da demokrasiyi iyi anlamak, iyi sindirmek, tam uygulamak değil mi? Dünya ülkelerinden üreten ve bilim ve kültüre, sanat çalışmalarına sırtını dönmeyenler ve halklarının mutlu yaşamları malumumuz. Ezberler ve fizikötesi köhneleşmiş inançlara bağlılıkları ile biat kültürünün hâkim olduğu ülkeler ise yerlerinde saymaya, gerilemeye mahkûmlardır.

Mir Murat Demir

 


05 Mayıs 2020 Salı 16:47:30
1096 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Platform projesi olu...