TÜRKÜ DİNLEMENİN TADI BİR BAŞKA!


MİR MURAT DEMİR

Elbette benim gibi türkü sever, türkü dinler olmak zorunda değilsiniz. Ayırımsız tüm müzik türlerini severek dinlerim de, türkü önceliğimin sebebi günümüze ulaşan çokçasının hikâyesi olması ve pek çoğunu okuma gayretinde olma halim. Türkü sevenimiz elbette pek çok, on milyonlarca yurttaşımızdır. Tuhaf olan, enteresan olan ise hikâyelerini bilsek dahi, hikâyesinde kavuşulmamış sevdalar, ölümler olsa dahi müziğin ritmine kaptırıp kendimizi oynamamız.

..

Güvercin Uçuverdi (Misket)

Ankara’da meşhur bir elma türü olan “misket” bu türküye ismini vermiştir. Evlerinin önündeki misket ağacına çıkıp yollarını gözlediği için sevdiği Osman Efe tarafından “Misket” adı konan Huriye’nin hikâyesini anlatan türküdür. Ankara’nın gözde efelerinden olan yakışıklı Osman Efe ile Huriye’nin gönlü zamanla birbirine kayar. Günlerden bir gün, yiğitliğiyle meşhur Kır Ağa Huriye’yi çeşme başında görür, kısa zaman sonra Misket’i istemeye gelir. Osman Efe ile Kır Ağa meseleyi kendi usullerince çözmek için karşı karşıya gelirler. Kazanan Misket’i alacaktır. Ancak kavga sırasında Osman Efe’nin yiğitliğini gören Kır Ağa çekilir ve Misket’i Osman Efe’ye bıraktığını söyler. Evine doğru gelenleri elma ağacının üzerinden seçmeye çalışan Misket, o kalabalık arasında Kır Ağa’yı görüp de Osman Efe’yi göremeyince başı döner ve ağaçtan düşer. Son nefesini veren genç kızın ardından Osman Efe bir feryat koparır ve bu türküyü yakar.

Güvercinim uyur mu?

Çağırsam uyanır mı, ben yandım aman

Sen orada ben burada

Buna can dayanır mı?

..

Seven sevilen, tezat olan ise seven erkeğin göz koyan diğer taliple anlaşmasına, saygı görülmesine rağmen, kaza mı dersiniz kader mi bir tarafın hayatını kaybetmesi. İnsan türkünün hikâyesini bilince, öğrenince daha bir hüzünlü…

Mir Murat Demir

 


16 Haziran 2020 Salı 18:26:33
1296 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Aman dikkat...