ATATÜRK’ ü ANMAK MI? ATATÜRK’ ü ANLAMAK MI?


MİR MURAT DEMİR

İrade ve yeterlilik konuların da irdeleme yapmakta hep zorlanırız, imdadımıza yetişen emsallerdir, örnek alacağımız kişi ya da kişilikler, duruşlardır. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü 10 Kasım 2020 bugün de 09;05 de özlemle, hasretle, yokluğunu çokça hissederek andık, anacağız, ruhuna dualar gönderip yâd edeceğiz, evet, bu seremonilerin yapılması önemli ve çok da gerekli. Sürekliliği olan, an olsun çizgisinden sapmamamız gereken ise bilimsel yaklaşımları, bilim, sanat, kültür temelinde ki yaklaşım ve fikirleri. Atatürk ülkemiz coğrafya sınırlarını aşıp çokça farklı kültürde ki insanlara dahi yol gösterici, ışık tutucu olmuş ve oluyorsa, anlamak, iyi anlamak gerek. 

Anlamak da yâd etmenin en asil şekli değil mi? Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ne istiyordu bizlerden? Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilelebet varlığını devam ettirmesini, yüzünü bilim ve aydınlığa dönmüş Türk milletinin ise çağdaş ve mutlu yaşayabilmesi, süreklilik içinde, gününde mutlu, yarınlarından umutlu. Günümüze, kendimize dönelim, sen, ben, bizler, iyi, güzel, özellikle topluma ve insanlığa faydalı şeyler yaptığımızda, ekseriyetle toplumun her kesiminden övgü ve kutlamalar aldığımız da, ne istiyoruz? Bu dünyayı terk etmiş anne ve babamızın da bu başarımızı görmesini, bilmesini. Bizler kendi biyolojik bağımız olan sevdiklerimize karşı, büyüklerimize karşı böyle bir ödev sorumluluğu içerisinde yaşıyor isek, Atatürk için de göstermiş olduğu hedef ve yolun hayata geçirilme halini, hallerini gösterme bilincinde olmamız gerek.

Dünya insanıyla yarışma hali şöyle dursun, dün, bir yıl önce, on yıl önce, elli yıl önce ki kendimizi, insanımızı, her ferdimizin eğitim ve öğretim karşısında ki algı ve gayret halini yakalayabilmiş miyiz, düşünmek gerekli. Bugün 10 Kasım Atatürk’ümüzü sonsuzluğa uğurlayalı 82 yıl olmuş, nüfusumuz artmış misli misli, meta çeşitleri ve renkliliklerinde de artış var, bilim, kültür, sanat çalışmalarımız da, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK de görmeli, bilmeliydi diyebileceğimiz çokça atılım ve başarıda yokuz, çok gerilerde kaldık.

Anmak mı?

Anlamak mı?

Anmak süreklilik içinde ve asırlarca, ebediyete kadar devam eder, edecektir şüphesiz.

Anlamak ise, bilim, kültür, sanat çalışmalarında dünümüzü basitleştiren doludizgin bir çaba, mücadele, depar atma haliyle mümkün olacaktır, Atamızın ruhu işte o andan itibaren rahata erip, huzuru bulacaktır.

Yarım asırdan fazla olan hayatımda yaşayarak görerek öğrendim ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün istiklal içinde bize sunduğu ülkem, milletim, yine istikbalinde ilkler arasında olup mutlu, refah içinde yaşayan bir topluma sahip olmak istiyorsa, ilke ve devrimlerinin ehemmiyetini çok daha iyi anlamakla mümkün olacaktır. Anlama mücadelemizin hiç bitmemesi, zayıflamaması şiarıyla Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ümüzün aziz hatırası önünde saygı ve sevgimizle eğiliyoruz, ruhu şad olsun.

Mir Murat Demir

 


10 Kasım 2020 Salı 16:01:46
758 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Kovusturmaya gerek y...