YANLIŞA ORTAK ARAMAK!


MİR MURAT DEMİR

İnsan yaşamı boyunca her yaptığına ortak arar, başarıları hariç. Yanlış yaptıklarımıza ortak bulamasak dahi çevremizde ki insanların cüzi hatalarını abartarak, mübalağa edip dillendirerek kendi yanlış hareketlerimizi, tavır ve girişimlerimizi gündem dışı tutmaya çabalarız. Kötü şeyler yapıyor isek daha kötü, berbat halde olanları ön plana çıkarmayı maharet biliriz. İyi ve güzel şeyler yapanlar ön planda konuşuluyor ise yine çaresizliğin içinde kalmak yerine daha iyisini yapanların araştırmasına girer, gölgede kalmasına mücadele ederiz. İnsan yaratılışı, karakteristik yapısı gereği böylesine bir çıkmaz girdabın içinde boğuşur durur, marifet iltifata ve desteğe ihtiyaç duyar kişilik seviyesine ulaşıncaya kadar. Kişi karakterini yaratılışında bedenine yapışık, ruhsal kazanımının içinde bulur zati. İnsanın marifeti karakterine yapıştıracağı kişilik özellikleri, bilgi, yetenek gelişimleri, zarafet, sosyalleşme, iyilik dürtülerinin beslenmesi, gelişme halidir.

..

Tilkinin kuyruğu kayaya sıkışmış ve kuyruğunu kesmek zorunda kalmış.

Daha sonra bir başka tilki onu gördüğünde

“Kuyruğunu neden kestin?” diye sormuş.

Kuyruğu kesik olan;

“Böyle mutlu hissediyorum.

Sevincimden havalara uçuyorum” demiş.

Bunun üzerine diğer tilki de kuyruğunu kesmiş.

Fakat mutluluk yerine şiddetli bir acı çekmiş.

Hemen tilkiye gelip; “Neden bana yalan söyledin?” demiş.

Tilki; “Eğer acı çektiğini diğer tilkilere söylersen onlar asla kuyruğunu kesmez ve bizimle dalga geçerler.” demiş.

Bu iki tilki diğer tilkilere yaşadıkları mutluluğu (!) anlatmışlar.

Böylece tilkilerin çoğu kuyruklarını kesmişler.

Çoğunluk onlara geçince bu sefer kuyruğu olanlarla dalga geçmeye başlamışlar.

İşte böyle...

Önce toplumu bozarlar, sonra iyi insanları kötü insanlara ayıplatırlar.

..

Hayvan dünyasından, masalımsı kıssadan payımızı alabildiğimiz kadar, yıllar, yaşadığımız ömürden yapılanları, uygulamaları eşleştirebildiğimiz kadar değil mi?

İnsanın iyi ve kötü halleriyle, yetenekli ve beceriksiz halleriyle, atak ve durgun halleriyle, girişken ve çekimser tercihleri ve tüm sahip olduklarıyla kendisi olması, kendisi kalması, bir diğerini, diğerlerini, yaşam savaşında kıstas almaması, ölçü yapmaması, en şık, en muazzamı değil mi? 

Yaşanan ve yaşanmışları kıstas almamak ayrı, yaşanmış deneyimleri geniş açıdan irdelemek, doğru olana ulaşmak, gayret etmek, mücadele içinde olmak ayrı. İnsan; aklını, duygularını, yaratılış felsefesini öğrenme, iyi olmak adına gayret gösterme hali, yaşamsal tercihi, saat işleye durdun, doğrulardan sapmamak, insan kalmak, kendin olmak. 

Mir Murat Demir

 


01 Aralık 2020 Salı 18:03:51
829 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Dort sarkilik mini a...