BAKIŞ AÇISI!


MİR MURAT DEMİR

Bakıyoruz, baktığımız için görüyoruz, görüyoruz, gördüğümüz için bakıyoruz. Kafiyeli, uyumlu da oldu hani de akıl nerede? Yakından inceleme imkânı bulduğum ya da literatür ve diğer imkanlarla tanıma şansı bulduğum hayvan türleri de göz denen duyu organına sahipler ve görüyorlar, gördükleri için bakıyorlar, baktıkları için görüyorlar. Hayvanların bakma, görme faaliyetlerini hep biliyoruz da, ne algılıyorlar bunu bilmiyoruz.

İnsan yaratılmışlar içinde ki tek ve özel olan tür, duyu organlarının yanında akıla sahip. İnsanın duyu organları ile beyini, aklı sürekli irtibat halinde. Beyin hayvanlarda yok mu, çoğunlukla var bilirim de, akıl dediğimiz işletim programı yok, refleks ve içgüdüsel verilerle yaşamaktadırlar.

İnsan bakar, nasıl ve nereye ve ne kadar bakacağına, hangi açıdan bakıp değerlendirme yapacağına aklının yardımıyla karar verir. İnsan da ki bu hal hep aynımıdır, tabi ki değildir, farklılık akılın ürettikleri ile düşünme halleri ile eşit seyreder.

Dünya kamuoyu ve ülkemizde de tanınan avukat “PETROCELLİ” nin yaşadığı bir savunma hikayesinden alıntı şöyle;

<< Ünlü Avukat PETROCELLİ'nin kaybettiği tek dava..

Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu. Futbolcu yakalanmıştı. Ama karısının cesedi ortada yoktu. Duruşma Amerikan filmlerindeki gibiydi. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu....Kucak dolusu parayla tuttuğu avukatı jüriyi ikna etmeye uğraşıyordu:

- "Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizler de inanacaksınız... Neden mi? Bakin, şimdi 1'den 10'a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karisi bu kapıdan içeri girecek.

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10..."

Bütün jüri kapıya dondu. Kimse girmedi içeri. Avukat bir savunma dehasıydı; öldürücü hamlesini yaptı.

-"Bakin, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız... İste kararı verirken buna

güvenmenizi talep ediyorum."

Jüri, ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı.

Mahkeme çıkısında avukat, bayan jüri başkanına yaklaştı:

-"10'a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?"

-"Doğru" dedi jüri başkanı; "Ben de kapıya baktım, ama müvekkiliniz kapıya bakmıyordu!" >>

İnsanın dünyada ki tüm başarı ve başarısızlıkları, duyu organları ya da fiziksel güçlülüğünden, güzelliğinden çok öte, aklını kullanma hali ve yeterliliğindedir. Fiziksel görünüm de beyin hep aynı görüntüye sahip olsa da işletim programı ya da eklenmiş doysalar, ulaşa bilirlikleri farklı olabilir mi?

Mir Murat Demir

 


26 Ocak 2021 Salı 18:48:20
771 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Dort sarkilik mini a...