CACIK MUHABBETİ


İNCİLAY ÖZDEMİR

İncilay ÖZDEMİR

Televizyon kanallarında gezinirken, karşıma eski hakem Erman Toroğlu çıktı. Toroğlu, önündeki koca bir kapta cacık yapıyordu. Ama ne cacık! Görüntüsü korkunçtu. Tadını düşünemiyorum bile. Önce, futbolun bu karmaşık günlerinden sıkılıp, yorumculuğu bıraktığını ve yemek programı yapmaya başladığını düşündüm. yanında duran eski oyuncu, şimdiki yorumcu Gökmen Özdenak'ı görünce daha da şaşırdım. İzlediğim, yine Telegol programıymış anlayacağınız...
Erman Toroğlu bu garip cacığı yapmayı  bitirdikten sonra, Gökmen'e dönüp ısrarla:
 - Yer misin? diye sordu. Gökmen, sustu. Toroğlu ısrarla:            
  - Yerrr misin Gökmen? diye sorusunu tekrarla
Gökmen Özdenak kararlı bir şekilde:
 - Yemem, dedi.
Stüdyodakilerin tümü de, bir kaşık ağızlarına almadılar.Kaldı ki, Erman Toroğlu eski bir kabzımaldı. Yani uzun seneler sebze, meyve işiyle uğraşmıştı. Elbette cacık yapmasını iyi bilirdi. Ama bu cacık, hiçbir şeye benzemiyordu. Tabi özellikle öyle yapmıştı.
Toroğlu, futbolu çok güzel hicvediyordu. Çünkü uzun zamandan beri:
  - Türk futbolundan bir cacık olmaz, diyordu.
İşte, yaptığı cacık da, iyi bir cacık olmayınca, bunu anlatmış oldu.
Futbolun hali, gerçekten yürekler acısıydı. Neyin, ne olduğu belli değildi. Futbol, spor ruhundan, estetiğinden, amacından uzaklaştırılmış, her şey birbirine karışmıştı. Bu durumda, ekranların renkli kişiliği Erman Toroğlu'nın yaptığı şov, cuk oturmuştu.
Türkiye'de yaşayan milyonlarca futbolseveri üzmeye kimsenin hakkı yoktu. Şike iddiaları, teşvik primleri, adam satın almalar, çeteler kurmalar futbola hiç yakışmıyordu.
Bu kaos ortamında, çocuklarımız
 Ben futbolcu olacağım, dese, nasıl karşılardık acaba?
Ulu önder Atatürk'ün:
" Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlâklısını severim" demesi, ne kadar yerindeymiş.
Spor elbette ahlâk işidir. Her ne pahasına olursa olsun, kazanmak diye bir şey söz konusu olamaz.
Lig oynanıyor, sonucu ne olacak? Çıkan şampiyonu, UEFA kabul edecek mi? Milli takımımız, Avrupa kupalarına katılabilecek mi?
Biz bu endişeleri duymak zorunda mıyız? Hapiste yatanlar, dışarıda dolaşanlar, yeni Federasyon Başkanı'nın söyledikleri, her şey birbirine karışmış durumda.
Şimdi Erman Toroğlu'nun " Bugünkü Türk futbolundan bir cacık olmaz" demesi, bunu göstermek için de yaptığı cacığın hakikaten olmaması ve kimse tarafından içilmemesi, çok mu tuhaf?

 

 


16 Mayıs 2012 Çarşamba 12:18:25
1271 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

Platform projesi olu...