YAĞMURLU GECEDE (GÜLPERİ)


İNCİLAY ÖZDEMİR

İncilay ÖZDEMİR
 
İçinde bulunduğumuz günlerde son derece değişik bir film çekildi. Adı, Yağmurlu Gecede Gülperi. Yönetmen, 155 filmli Oğuz Gözen.  Böyle bir rakkama Dünya sinemasında bile erişilemiyor. Senaryosu ise, tarafıma ait. Görüntü yönetmeni Rıdvan Ahmet. Müzik ise Utku Çelebi, Işıl Gözen. Oynayanlar ise şöyle; Şehnaz Dilan, Vadullah Taş, İncilay Özdemir, Murat Soydan, Buket Çokar, Ali Güney, İsmail Marangoz, Şehsuay Vreskala, Onur Çetin, Gürkan Kurt, cumhur Yücel ve İlyas Özdemir'den oluşuyor. Ayrıca ünlü yönetmen Ertem Göreç de filmde, bir rolde onur konuğu olarak yer alıyor.
Film, evrensel bir konuyu işliyor. Doğuran mı , yetiştiren mi, sorusuna cevap arıyor.
 
Karpuz satarak geçimini sağlayan Kâzım'ın karısı bir sabah, şarkıcı olmak hayalleriyle evini terk ediyor. Kundaktaki çocuğunu da, Kâzım'a bırakıyor. Kâzım, uzun uğraşlardan sonra, mahallesindeki Gülperi adlı bir kadını, çocuğuna bakıcı olarak tutuyor. Aslında bir pavyonda konsomatris olarak çalışan Gülperi, gitgide çocuğa bağlanarak işi bırakıryor. Sadece çocuk bakıyor. Yıllar geçmiş, çocuk 16-17 yaşlarına gelmiştir. Bir gün öz annesi çıkageliyor. İşte sorun burada başlıyor. Çocuk, yıllarca izini sürdüğü öz annesini mi, yoksa kendisini büyüten Gülperi'yi mi tercih edecektir. Film, bireylerin hikayelerini anlatırken, bizlere de ayna tutarak seçimlerimizle yüzleştiriyor.
 
Toplumun bize dayattığı roller, baskıyla üzerimize giydirildiyse, biz hazır olmadığımızdan, bir sorunlar yumağı ortaya çıkabiliyor. Toplumda kişisel gelişimini tamamlamadan, kendini ifade edemeyip, gerçekleştiremeyen mutsuz bireyler, her ne kadar biyolojik anlamda anne olmuşlarsa da, ruhsal yönden bu kimliği üstlenemiyorlar.
 
Hayatımızı etkileyen seçimlerimizi doğru yapmadığımızda, ne iyi anne olabiliyoruz, ne kendimizi, ne de eşimizi mutlu edebiliyoruz.
Kısaca, doğru birey olmadan, düzgün bir toplum inşa edememekteyiz.
 

13 Ağustos 2015 Perşembe 23:23:45
2649 defa okundu
Paylaş :     Arkadaşına Öner


En Çok

Bu Hafta

Bu Ay

On yas kucuk sevgili...